O zakładzie
Zakład Leczniczo – Opiekuńczy dla Dzieci „Betlejem” w Jastrzębiu Zdroju przeznaczony jest dla dzieci leżących z głębokim niedorozwojem intelektualnym i fizycznym, które ze względu na stan zdrowia potrzebują całkowitej opieki i leczenia oraz rehabilitacji. Przyjmujemy dzieci w wieku od 6 miesiąca życia do 18 lat, z możliwością przedłużenia pobytu do ukończenia nauki. Dzieciaki trafiają do nas z postanowienia sądu lub na prośbę Rodziców, którzy nie są w stanie zapewnić dziecku potrzebnej opieki.
O podopiecznych
Nasi podopieczni objęci są opieką lekarza pediatry, fizjoterapeuty i neurologa dziecięcego oraz całodobową opieką pielęgniarek i opiekunów medycznych. W razie potrzeby dzieci korzystają z konsultacji u specjalistów m.in. w Zabrzu, Katowicach, Bielsku – Białej. Na co dzień korzystają także z opieki logopedy i psychologa oraz zabiegów fizjoterapeutycznych, masażu klasycznego, hydromasażu i terapii zajęciowej.
Pamiętając, że każde dziecko powinno mieć możliwość rozwoju od 2007 roku przy Zakładzie funkcjonuje Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy dla naszych podopiecznych, w którym spełniają swój obowiązek szkolny.
W obecnej formie – jako jednostka samodzielna, której organem założycielskim jest Dom Prowincjalny Zgromadzenia Córek Bożej Miłości z siedzibą w Krakowie – Zakład funkcjonuje od 1.04.2000 roku, mimo że historia powstania i opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi sięga roku 1953
Nasza historia
1938
Pierwsze siostry ze zgromadzenia Córek Bożej Miłości przyjechały i rozpoczęły pracę w Jastrzębiu – Zdroju dnia 27.05.1938r.
1945
Po wojnie w roku 1945 Siostry otworzyły przedszkole, a dwa lata później – Żłobek Rejonowy z ramienia Opieki Społecznej. 30.09.1949r. przedszkole przeszło na teren szkolny, a w to miejsce utworzono dla dzieci najbiedniejszych „Przystań Dziecięcą”.
1953
Bardziej zorganizowaną pracę na rzecz dzieci – Zgromadzenie Córek Bożej Miłości w Jastrzębiu – Zdroju, rozpoczęło dnia 18.03.1953r. Od tego momentu aż do 31.12.1999r. był to Specjalny Dom dla Małych Dzieci. Podmiotem finansującym jego działalność do 1995r. był Zespół Opieki Zdrowotnej a od 1995r. do 1999r. podlegał on pod Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci.
2000
Od 01.04.2000r. zakład ma podpisaną umowę na świadczenia medyczne dla dzieci ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa świadczenia medyczne, nie partycypuje natomiast w koszty wyżywienia i zakwaterowania.